چرا پشه ها دور لامپ ها جمع میشن ؟

پشه ها به چند دلیل علاقه به نور دارن، دلایلی که در ادامه براتون توضیح میدیم…

1- جذب پشه ها به رنگ و طول موج منبع نور
رنگی که از یک منبع نور ساطع می شه، اهمیت زیادی داره چون که میتونه پشــــه هــــارو جذب کنه. لامپ های uv که شباهت بیشتری به نور خورشید و ماه دارند، عامل جذب حشرات هستن

 

2- جذب پشه ها به دلیل گرما
انواع خاصی ازحشرات مثل عنکبوت ها به گرما جذب میشن و دریافت کننده های دمایی دارند که به اونها کمک می کنه تا منبع گرما رو پیدا کنند. همه این ها نشان می ده که چرا حشرات به منبع نور جذب می شن.

 

3- جذب پشه ها به دلیل امواج مادون قرمز
در داخل بدن برخی حشرات مواد شیمیایی به نام فرومون وجود داره که از خودش امواج مادون قــــرمز ســــاطع مـــی کنه. حشرات از این خــــاصیت بــــرای جفت گیــــــــــری استفــــــاده
می کنند یعــــنی حشرات دیگر را جذب می کنن . لامپ های فلورسنت مثل مهتابی و… نیز از خـــودشون امواج مادون قرمز ســـاطع مــی کنن که باعث جذب این حشرات میشه.

 

4- جذب پشه ها به دلیل فوتوتاکسیس
پاســخ دادن به نــور بــا حرکــت را «فوتوتاکسیس» مــی نــــامند . حشــــرات از نــــور ماه برای مسیریــــــابی استفاده می کنن . با روشن کردن لامپ حشرات نور لامپ را با نور ماه اشتباه می گیرن و برای تنظیم زاویه خود با نور لامپ دور اون می چرخن.

 

5- جذب پشه ها به دلیل یافتن غذا
برخی گیاهان از خود امواج فرابنفش یا یو وی تولید می کنن. لامپ هـــای ال ای دی هــــم از خودشون امواج فرابنفش ساطع می کنن و همین باعث می شه حشرات فکر کنن غذایی برای خوردن وجود داره بنابراین به سمت لامپ های فلورسنت جذب می شن .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا